Múlt heti cikkünket azzal az ígérettel zártuk, hogy eláruljuk gyógytornászként mit tartunk az egészség megőrzéséhez megfelelő mozgásformának. Előljáróban annyit általánosságban elmondunk, hogy minden sporrtevékenységet úgy kell felépíteni mint egy fogalmazást aminek van bevezetése, tárgyalása és befejezése. Sportoláskor a bevezetésnek a bemelegítés, a tárgyalásnak maga a tréning, a befejezésnek pedig a nyújtás/lazítás felel meg.

Néhány tévhitet el is oszlatnánk rögtön az elején: a kocogás nem bemelegítés (mozgás rendszer szempontjából). A bemelegítésnek mint ahogy a neve is árulkodik róla az a lényege, hogy szó szerint átmelegítsük az izületeket (körülöttük lévő lágyrészeket). Elsősorban a gerincet kell átmozgatni, illetve a nagyizületeket: vállakat, csípőket, térdeket a mozgáspálya minden irányába viszonlyag dinamikusan a fokozatosság elvét betartva.

A tárgyalás, vagyis a tréning rész igen változatos lehet. Egy főszabály van: élvezzük, és szeressük amit csinálunk, hiszen ezt magunkért tesszük, hogy megőrizzük egészségünket, a napi robot megszakításával. Nem olimpiára készülünk, tehát fontos, hogy feltöltsön ez a tevékenység. Valakit a csapat- vagy labdajátékok ráznak fel, valakit az egyedül rótt kilóméterek kapcsolnak ki, ez teljesen egyéni lehet, és amíg rugalmasak, és egészségesek vagyunk nem is kell komoly kompromisszumokat kötnünk. Alább azokat a sportokat gyűjtöttük össze, amikben minimális a sérülés veszélye, így bárkinek életkortól függetlenül ajánljuk:

Állóképesség javítására: Nordic walking (helyes kivitelezés mellett, amit érdemes szakembertől néhány alkalaom alatt megtanulni minden porcikánkat megmozgatja), biciklizés, úszás, kajakozás, evezés

Tartáshibák javítására, törzsizmok erősítésére: gerinctorna, pilates, bodyart, TRX, falmászás

Hajlékonyság növelésére, és az elme lenyugtatására: jóga, thai-chi

Ha már valamilyen kialakult mozgásszervi panasza van várjuk gyógytorna rendelőnkben, egyéni kezeléseinken, és csoporttornáinkon!