Áttekintés

A teniszkönyök, vagyis a könyök külső “bütykének” gyulladása egy olyan fájdalmas állapot, ami az itt eredő izmok inainak túlterhelődésekor jelentkezik általában a csukló és kar repetitív terhelésének következtében.

A csípőízület központi jelentőségű az egész mozgásrendszer szempontjából. A testünk súlya a medencén és a csípőízületen keresztül tevődik át az alsó végtagra. Ebből következik a csípő legfontosabb funkciója a statikus és dinamikus stabilitás. Ez annyit jelent, hogy a statikus álló és ülő helyzeteken kívül képes kell, hogy legyen a járás, a hajolás, a cipelés stb. biztosítására is.

Áttekintés

Kezdjük egy kis anatómiával és latin nyelvleckével, hogy megértsük, mely izmokból áll össze a terület.
A hamstring izmok a comb hátsó részén található izmok összességét jelentik. Három alktóelemük: m. biceps femoris (két fejű térdhajlító), m. semimebranosus, m. semitendinosus.
Mindegyikük az ülőgumoról ered, tapadási pontjuk azonban eltérő: a bicep femoris a szárkapocscsont fején tapad, a semimembranosus a lábszárcsont fejének belső részén, a semitendinosus pedig a lábszárcsont felső részének külső felén.

Egy emberi életút során a kéz ujjai körülbelül 25 milliószor hajlanak be és egyenesednek ki. A kezek mindennapi tevékenységének ellátását a kar mozgása biztosítja, a kar mozgását pedig a vállízület végzi. Ahhoz hogy ez a rendszer jól működjön, a törzs, a lapocka, és a vállízület harmonikus együttműködésére van szükség.

A legtöbb ember úgy megy el az éves síelős téli pihenésre, hogy pénteken még az irodában ül, szombat délután pedig már a lejtőkön hasít. Pedig ahogy az éves félmaraton vagy maraton futásra is szisztematikusan felkészül mindenki, úgyanúgy érdemes lenne a síszezonra is kicsit tudatosabban gondolni.

A stressz a hétköznapi kihívásokra adott normál pszichológiai és fizikai reakció. Alapvetően a kis mennyiségű stressz jótékony hatású tud lenni a motiváció és jobb teljesítmény elérésében, ám szervezetünk a folyamatosan magas stressz-szinttel nem tud következmények nélkül megküzdeni.