Áttekintés

Kezdjük egy kis anatómiával és latin nyelvleckével, hogy megértsük, mely izmokból áll össze a terület.
A hamstring izmok a comb hátsó részén található izmok összességét jelentik. Három alktóelemük: m. biceps femoris (két fejű térdhajlító), m. semimebranosus, m. semitendinosus.
Mindegyikük az ülőgumoról ered, tapadási pontjuk azonban eltérő: a bicep femoris a szárkapocscsont fején tapad, a semimembranosus a lábszárcsont fejének belső részén, a semitendinosus pedig a lábszárcsont felső részének külső felén.

Két izületet mozgatnak:

  • A csípőt extendálják, tehát a lábat a törzs mögé emelik
  • A térdet flektálják, vagyis a sarkat a fenék irányába húzzák.

Emellett járáskor fontos szerepük van a törzs, a csípő, és a térd stabilizálásában.

Sérüléséről akkor beszélünk, amikor ezen izmok csoportját meghúzod, vagy valamely része (eredése, izomhas vagy tapadása) szakadást (teljes vagy részleges) szenved. Sérülésekor valamelyik izom a normál mobilitásán túlnyúlik. Ez lehet egy hirtelen mozdulat miatt, vagy túl drasztikus nyújtás miatt is.

A legtöbb esetben az önterápia - mint a pihentetés, jegelés, vény nélkül kapható gyógyszerek, kenőcsök használata elegendő a kezeléséhez, ám megjegyezzük, hogy ez hosszasabb időtartamot is igénybe vehet. Ritkán, súlyosabb ín- vagy izomsérülésnél szóba kerül a műtéti megoldás is.

Tünetek

Hamstring sérülés tipikus tünete a hirtelen megjelenő éles fájdalom a comb hátsó részén. Előfordulhat, hogy “pattanó” vagy szakadó érzés kíséri. A következő néhány órában kialakul a duzzanat és a bevérzést jelző elszíneződés. Észlelhető még izomgyengeség, és hogy nem tudod terhelni a sérült a lábadat.

Az enyhébb hamstrings sérüléseket, -húzódásokat otthon tudod kezelni, általában pihentetéssel néhány nap alatt rendeződik a dolog, és a fájdalom is elmúlik. De ha olyan mértékű fájdalommal jár a járás, hogy néhány méternél többet nem tudsz saját lábadon megtenni, akkor szükséges szakorvos felkeresése.

Rizikó faktorok

  • A sprinteléseket és hirtelen irányváltoztatásokat alkalmazó sportok űzői (foci, tenisz, kosár- vagy kézilabda) nagyobb eséllyel szenvednek el hamstring sérülést. A probléma gyakran fordul elő táncosoknál, hosszútávfutóknál és óvatlan jógásoknál is.
  • Korábbi hamstring sérülés: ha túl gyorsan akarsz visszatérni a sérülés előtti terheléshez úgy, hogy nem adtál elég időt az izmaid gyógyulásának és visszaerősődésüknek.
  • A hajlékonyság hiánya: ha merev vagy (általában Te vagy az aki nem szeret bemelegíteni és nyújtani sem), akkor egy sérüléskor a rugalmasság hiányából fakadóan nem meghúzni fogod magad, hanem rögtön szakadsz.
  • Izom diszbalansz: ebben vita van a szakértők között, de néhányuk azon az állásponton van, hogyha az erőegyensúly megbomlik az elülső combfeszítő és a hamstrings csoport között a combfeszítő javára, akkor nagyobb eséllyel fordulhat elő hamstrings sérülés.

Prevenció

Az általános mozgásprogram részét kell, hogy képezze a hamstring rendszeres nyújtása és erősítése. Ezek segíthetnek minimalizálni a sérülés esélyét.
Próbáld magad formában tartani ahhoz, hogy jól tudj sportolni, ne azért sportolj, hogy formába hozd magad!