A csípőízület központi jelentőségű az egész mozgásrendszer szempontjából. A testünk súlya a medencén és a csípőízületen keresztül tevődik át az alsó végtagra. Ebből következik a csípő legfontosabb funkciója a statikus és dinamikus stabilitás. Ez annyit jelent, hogy a statikus álló és ülő helyzeteken kívül képes kell, hogy legyen a járás, a hajolás, a cipelés stb. biztosítására is.

A csípőízületi vápa a medencecsont oldalsó részén van, ezt acetabulumnak nevezzük. A belső felszínét csupán félhold alakban borítja ízületi porc. Ehhez a vápához csatlakozik az ízületi fej, melynek 2/3 része gombfelszín, és persze ezt is porc borítja. A csontos struktúrákat szalagok és izmok bonyolult rendszere stabilizálja és mozgatja.
A fentiekből következik, hogy a csípőízület nagymértékben befolyásolja a test szimmetriáját. A kóros tengelyeltéréseket a csípő feletti (gerinc) és alatti (térd, boka) ízületek kompenzálják a harmonikus járás érdekében.
Mivel nagy teherviselő felszínről van szó, és meglehetősen összetett feladatot kell ellátnia az ízületnek, könnyen érthető, hogy a porc sérülékeny. Az ízületi porc integritásának megbomlása fokozatosan a mozgástartomány csökkenéséhez és a fájdalom kialakulásához vezet.

Coxarthrosis avagy csípőízületi kopás

A betegséget két csoportra osztjuk. Az egyik az elsődleges arthrosis, melynek oka ismeretlen, de valószínűleg a porc öregedéséhez és a romló anyagcsere-ellátásához köthető. Általában mindkét oldali ízületet és az idősebb korosztályt érinti.
Másodlagos csípő arthrosisról beszélünk, ha a porckopás egyéb csípő-betegség vagy trauma talaján alakult ki. A leggyakoribb kiváltó ok a csípő dysplasia.

Jellemző tünet az indítási fájdalom, mely terhelésre fokozódik és pihenésre csökken. A korkép előrehaladtával a fájdalom már pihenésre sem szűnik és éjjel is jelentkezhet. A csípő mozgástartománya fokozatosan csökken, eleinte a csípő feszítése, majd a terpesztés és végül a befele forgatás korlátozódik.

Mit lehet tenni?

Megelőzésként NAGYON fontos a rendszeres mozgás.
Az ízületi porc táplálását az ízületi folyadék biztosítja. Az ízületi folyadék „keringését” pedig a mozgás biztosítja. Tehát, ha sokat ülünk, akkor a csípőnk rozsdásodik. Ha sokat mozgunk, akkor pedig „olajozzuk” a csípőt.

Ha már kialakult a probléma, akkor is ez a recept, csak akkor nem mindegy, hogy mit és hogyan mozgunk.
Kettős célunk van. Egyrészt a porcot táplálni, amihez olyan mozgásformára van szükség, ami tehermentesített (hogy a porcot ne koptassuk tovább), és ciklikus (hogy a folyadék keringjen), ilyen például a biciklizés. A másik célunk a mozgástartomány csökkenésének késleltetése, melyet speciális csípő tornával tudunk biztosítani.

Erős Ágnes írása