A héten már szó volt Facebook-oldalunkon az irodai ergonómiáról ebben a bejegyzésben, de sokkal könnyebb az értelmük alapján megjegyezni a javaslatokat, illetve, hogy mi történik a testünk különböző pontjaival, ha nem tartunk be bizonyos játékszabályokat.

1, 2 Szék: Ha a szék minősége és magassága nem jó, akkor ugrott az egész. Ez a legalapvetőbb pontja az ülőmunka során elszenvedett ártalomcsökkentésnek. Ha nincs megtámasztva a derekad, és gömbölyű háttal ülsz naphosszat, akkor a porckorongjaidat állandó nyomás éri az elülső felszínükön, ahol laposabbak lesznek, és hátranyomódnak az ott húzódó szalag, illetve a gerinccsatornából kilépő idegek irányába. Nem ez a post szól a porckorongsérvről (erről ebben a Facebook-bejegyzésben írtunk korábban), de annyit elárulok, hogy a görnyedt ülés rossz minőségű széken megfelelő deréktámasz nélkül nem hogy kikövezett, inkább tükörsimára aszfaltozott út a porckorongsérv irányába, és onnan a mi egyéni kezeléseinkhez is :) Az is lényeges, hogy ülhetsz a székek Aston Martinján, ha nem a fenekeden ülsz (értsd ülőgumódon), hiszen akkor is sokat ártasz a derekadnak/ nyakadnak.

Legfontosabb tárgyak 4: Mint ebben a bejegyzésben írtuk, lényeges, hogy a gyakran használt tárgyak a közeledben legyenek az asztalon, a napi szinten néhányszor használtakért pedig fel kelljen állnod. Ez azért fontos, mert ha egy ülő (picit görnyedt) helyzetben állandóan valamiért nyújtóznod kell keresztül-kasul, a görnyedéshez egy plusz oldalirányú vagy rotációs erőt is hozzáadva, akkor tuti, hogy valamidet meghúzod. Illetve üléskor kevésbé aktívabbak a mély stabilizáló izmaid, ami szintén a passzív elemek (szalagok, ízületi tok stb.) túlterhelődését fokozza.
Klaviatúra és egér 4: Ha nagyon előre kell nyújtóznod a klaviatúráért és egérért, akkor a derekad és hátad is görnyedt helyzetben lesznek, a fejedet pedig a törzsed elé fogod tolni, ez pedig a nyak túlterhelődésével jár. Ha a csuklód nem egyenes, hanem az asztalon van, a kézfejed meg a levegőben, akkor azok az alkarizmok kapnak túl nagy terhelést, amelyek órákon keresztül hátrafeszítve tartják a kézfejedet, és közben még az ujjaidat is mozgatják Ez ínhüvelygulladáshoz, ganglion (dudor az ízületnél) kialakulásához vezethet.

Telefon: NE szorítsd a füled és a vállad közé! Könnyen belátható, hogy miért baj: túlterhelődnek, zsugorodnak az ezen oldalon lévő nyakizmok, ez pedig nyaki fejfájáshoz, akár szédüléshez is vezethet.

Lábtámasz 6: Miért fontos? Mert a levegőben himbálózó lábak Achilles-ín zsugorodáshoz vezethetnek a talajjal nem párhuzamos talpaknak köszönhetően (a képen látható magassarkú szintén nem szerencsés), másrészt jó eséllyel kisebb a pangás a visszerekben.

Íróasztal 5: A túl magas íróasztalnál támaszkodva felhúzzuk a vállunkat a fülünkhöz, ezzel ártva a nyak- és vállövünknek, csuklyásizmunknak. Túl alacsony asztal esetén pedig görnyednünk kell, ami még rosszabb. Legyen optimális a szék- és asztalmagasságunk, egymással legyenek kompatibilisek, akkor tudunk helyesen ülni.

Monitor 3: Nem szabad naphosszat kitekeredetten gépelni, úgy hogy a monitor nem a klaviatúra mögött van. A nyakunk fogja bánni.
Tartsd a fejedet a törzsed fölött. Ha előretolod, akkor esztétikai következményeként “banyapúpot” növeszthetsz, hiszen az alsó nyaki, felső háti szakasz extrémen előrehajolt helyzetben rögzül. Ha ezt nem kompenzálná egy extrém homorú felső nyaki szakasz, akkor a köldökünket néznénk. Azt is könnyű belátni, hogy ha nem tengelyben tartjuk a törzsünk fölött a fejünket, hanem előretolva, akkor ezekre a pici nyakizmokra hárul a feladat, hogy megtartsák egy viszonylag hosszú erőkarral a kb. 5 kilós koponyánkat. Próbálj meg a lényegesen erősebb vállizmoddal megtartani egy 5 kilós súlyt az előrenyújtott kezedben, több órán keresztül. Nem fog menni - a nyakadnak sem megy. Fellépnek különböző kompenzációs mechanizmusok, amelyről egy következő postban fogunk beszélni.