A vállfájdalom okának felderítése nem könnyű feladat. A vállizület ugyanis alkotója a vállövnek, amin keresztül a vállizület a törzsünkhöz rögzül. A vállövet alkotják: felkarcsont, lapocka, kulcscsont, szegycsont, bordák, valamint ezen csontok alkotta izületek: a vállizület a felkarcsont és lapcoka közötti izület (articulatio humeri), kulcscsont-lapocka közötti izület (art. acromioclacicularis), kulcscsont-szegycsont közötti izület (art. sternoclavicularis), lapocka-bordák közötti összeköttetés (karmozgások során a lapocka elmozdul a mellkas hátsó részén, és még nem is beszéltünk a nyaki gerincről, mely szintén lehet a vállfájdalom okozója.) Szóval egy bonyolult rendszerről van szó, melynél bármely alkotóelem meghibásodása vállfájdalomként tud manifesztálódni.

Látható, hogy a vállfájdalom okának felállításhoz differenciáldiagnosztikára van szükség, melyet egyrészt az anamnézisből-, másrészt pedig speciális provokációs tesztekkel végzünk.

Vállfájdalom okai, és kezelése:

- trauma, törés: bármely vállövet alkotó csont sérülese vállizületi mozgásbeszűküléssel jár. A csontcsógyulás után feltetlenül szükség van a gyógytorna mielőbbi megkezdésére, mert a vállizület mozgásai (is) nagyon gyorsan be tudnak szűkülni.

- bursitis: A vállizület környékénsok nyáktömlő található, melyek célja, hogy a lágyrészek surlódás nélkül tudjanak részt venni a csontok elmozdításában. Ezek bármelyikének begyulladása nagy vállfájdalommal, és ebből eredő mogásbeszűküléssel jár. Jellemző, hogy nincs fájdalommentes mozgásirány, a legfájdalmasabba a kar fej fölé emelése. Sokszor éjszaka rosszabb a fájdalom. Oka lehet a sok repetitív mozgás (pl. labdadobás), fertőzés, trauma, és lehet rheumás betegségek előfutára is.
Kezelése: Célszerű óvni a külső behatásoktól. Pihentetés a gyulladáscsökkentés egyik fő irányelve. A jegelés szintén jó gyulladáscsökkentő hatású, és nincs mellékhatás. Célszerű gyulladáscsökkentő gyógyszert is beszedni, hogy minél előbb lehúzzuk a gyulladást. Ha a vállfájdalom megszűnése után mozgásbeszűkülést tapasztalunk, akkor gyógytonára, manyuálterápiára van szükség a teljes mozgástartomány visszaszerzése érdekéban.

- Rotator köpeny sérülés (ROK): A rotator köpenyt 4 izom alkotja: m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. teres minor, m. subscapluraris. Ezek együttes működése, és a ozgáspálya során a megfeleő időben és - mértékben történő bekapcsolódása eredményezi a kar fájdalommentes, harmónikus fül mellé emelését. Ha valamelyik izom sérül (leggyakrabban a m. supraspinatus, mert ez fut a legfelületesbben, így ez a legvédtelnebb), akkor az izmok együttműködésének harmóniája felborul, és a kar mozgatása vállfájdalommal fog járni.
Kezelése: súlyos sérülés, ínszakadás esetén műtét utána gyógytorna. Ha csak részleges a szakadás, akkor vállizületet stabilizáló-mobilizáló gyógytorna szükséges.

- Hanyagtartás, helytelen terhelésből (nyaki gerinc!, TOS!) adódó vállfájdalom
Kezelése: testtartás korrekció, az vállfájdalom okának megszüntetése

- Belgyógyászati kórképek: szívproblémák (angina pectoris), tumorok