Nem hiába nem úgy tettem fel a kédést, hogy sportoljon-e vagy sem, hiszen ez nem opció. Sportolni kell, és nincs apelláta, de hogy mit is sportoljon, abba már van beleszólása gyereknek is, szülőnek is, hiszen ő állja a költségeket, illetve adott esetben hozza-viszi az edzésekre.

Tudom, nem kis áldozathozatallal jár, de mindenképpen megéri. Nem kell élsportolót nevelni a gyerekből, (hiszen az nem az egészségről szól, ebben a cikkben pedig az egészség megőrzésről irok), de gyerekkorban könnyű kialakítnai az igényt a mozgásra, hogy olyan egyértelmű része legyen az életének mint az evés vagy az alvás (olvasás, bár ez nem szervesen idetartozó téma, de személyes meggyőződésem, hogy az egészséghez a szellemi igényesség is elengedhetetlen).

Aki felnőtt korban kezd el mozogni, általában nem az élvezetért teszi, hanem kényszerből: most divatosan mondva életmódot vált, mert súlytöbblete lett, esetleg valamilyen belgyógyszati kórság fenyeget és/vagy valami/minden fáj. Ideális esetben nem kényszerből mozgunk, hanem azért mert erre vagyunk “összerakva”, nem pedig az ülésre, telefon/számítógép nyomkodásra, így teljesen természetes, hogy napi fél-1 órát agyunkat, izmainkat, szív- és légzőrendszerünket “átmossuk”.

Ez triplán igaz gyerekkorban. Ha belegondolunk pár hónapos koruktól minket, felnőtteket lefárasztva állandóan mozgásban vannak, majd ez egyszercsak megszűnik nagyjából az iskolapadba való leüléssel. Baba illteve kisgyerekkorban nem hiába figyelik árgus szemekkel szülők/védőnők/korai fejlesztők, a lurkók mozgását, hiszen meghatározó szerepe van az agy kognitív funkcióinak fejlődésében. A témának hatalmas irodalma van, és több módszertant kidolgoztak (Dévény, Katona a két legynagyobb magyar úttörőt megemlítve).

Tehát a mozgás nem csak az egészség megőrzésére szolgál, hanem agyunk karbantartására is.

Mindemellett vannak mindennapi nem alhanyagolható praktikus előnyei is a gyerekkori sportolásnak:
1. csökken a hanyagtartás kialalkulásának esélye
2. csökken néhány ortopédiai kórkép kialakulásának esélye, vagy mértéke: láb-/gerinc statikai problémák
3. jó izomzata lesz
4. megtanulja beosztani az idejét
5. levezeti a stresszt
6. sikerélmyént ad
7. plusz társasága lesz, nem csak az osztálytársakkal tud barátkozni
8. megtanul csapatban együttműködni (még az egyéni sprotok edzései is csoportosan zajlanak)
9. csökken az elhízás esélye
10. csökken a gyermekkori cukorbetegség kialakulásának esélye
+1. a mozgás az élete részévé válik

Következő cikkben arról lesz szó, hogy MIT SPORTOLJON A GYEREK? :)

Fotó: Rátkai Edit (Edaphoto)